DEPRESIJA YRA LIGA
Tai vienas dažniausių psichikos sveikatos sutrikimų. Nuo šio nuotaikos sutrikimo kenčia daugiau kaip 300 milijonų įvairaus amžiaus žmonių visame pasaulyje. Sergamumas šia liga labai sparčiai didėja.
Nuolatinės neigiamos, destruktyvios, iškreiptos mintys apie įvykius, aplinką ir save, bei negebėjimas jų pastebėti, įsisąmoninti, jas suvaldyti ar keisti, bei pažvelgti į situaciją tarsi iš šalies, gramzdina į nesveiką liūdesį ir veda link depresijos.
Du pagrindiniai kognityviniai ir elgesio mechanizmai padedantys išsivystyti depresijos epizodui provokuojant stresui ar mažam liūdesiui:
- Įkyrus negatyvus galvojimas (ruminavimas) – tai tam tikras savikritiško, susikoncentravusio į save, pasikartojančio, negatyvaus ir užsitęsusio mąstymo procesas.
- Patirties vengimas – tai pastangos vengti diskomfortą keliančių minčių, emocijų ir kūno pojūčių.
Depresija išsivysto sąveikaujant:
- nuotaikos pablogėjimui;
- užsitęsusiam negatyviam galvojimui;
- susidūrimo su diskomfortą keliančia patirtimi (mintimis, emocijomis ir kūno pojūčiais) vengimui;
- fiziniam sunkumo bei nuovargio jausmui.
DEPRESIJOS GYDYMAS.
Depresiją būtina gydyti. Depresija daugeliu atveju yra išgydoma. Tačiau, tai liga, nuo kurios savaime nepasveikstama. Nesprendžiant problemos sunkėja ligos forma, tai įtakoja ir fiziologinių ligų ar priklausomybių atsiradimą. Būtina nedelsti ir kreiptis pagalbos. Verta, kad vėl pajustumėte gyvenimo džiaugsmą, buvimo sveiku džiaugsmą. Ši liga nėra asmenybės silpnumo požymis. Kaip ir nėra didvyriškumas su ja gyventi ir “tvarkytis pačiam”. Nėra silpnumas kreiptis pagalbos. Nereikia gyventi su liga, jeigu gali rinktis.
ŠIUOLAIKINĖS PSICHOLOGIJOS POŽIŪRIS Į DEPRESIJOS PREVENCIJĄ IR ĮVEIKOS BŪDUS:
Man priimtinas šiuolaikinės psichologijos mokslo požiūris, kad depresijos priežastis yra mūsų mintys. Svarbu keisti mintis, norint keisti jauseną. Būtent to ir moko kognityvinė ir elgesio terapija, kartu pasitelkdama naujausius įrankius – įsisąmoninimu (angl. Mindfulness) grįstas intervencijas.
Kognityvinė ir elgesio terapija depresijai gydyti jau taikoma beveik keturis dešimtmečius. Šiai dienai atlikta begalė mokslinių tyrimų, patvirtinančių metodų veiksmingumą ir ilgalaikiškumą. Efektyvumas yra įspūdingas.
Sukurtos specialios programos, kurios ne tik taikomos depresyvumo prevencijai, padeda sveikti depresija sergantiems, bet turi daug pridėtinių naudų norint būti sveikesniais, ramesniais, sąmoningesniais, išmintingesniais ir gyventi labiau pilnavertį gyvenimą harmonjoje su savimi bei aplinka.
“Mindfulness” (įsisąmoninimu) grįsta kognityvinė terapija (MBCT) – galimas sprendimas sergant depresija.
Ji remiasi sąmoningumo/ dėmesingo įsisąmoninimo (mindfulness) principais sujungiant juos su kognityvine ir elgesio terapija. Šis terapijos metodas pasirodė labai veiksmingas depresijos pasikartojimo prevencijai, o šiuo metu yra daug duomenų apie jos principais besiremiančių intervencijų efektyvumą gydant nerimo sutrikimus, piktnaudžiavimą cheminėmis medžiagomis, elgesio problemas ir kitus psichikos sutrikimus.
“Mindfulness” praktikos padeda, nes jų metu kuriami šie svarbiausi kliento galios išvengti depresijos atkryčio įgūdžiai, padedantys ir sveikiems žmonėms:
- Mokėjimas pasitraukti/nusišalinti iš įkyraus negatyvaus mąstymo proceso;
- Gebėjimas atpažinti ir įsisąmoninti potencialų atkrytį skatinančius proto ir kūno funkcionavimo fenomenus;
- Naujų santykio su bet kokiomis patirtimis (maloniomis, nemaloniomis) būdų atradimas;
Galėjimas „atsisukti“ į sunkias ir diskomfortą keliančias patirtis, jas pripažinti ir priimti.
KVIEČIU SUSITIKTI. PSICHOLOGINĖ PAGALBA
Kokią pagalbą tikslinga teikti sprendžiama individualios konsultacijos metu, įvertinus konkretų atvejį, sveikatos būklę, ligos formą ir sunkumą. Susitikimo metu daugiau sužinosite apie depresiją ir galimus jos įveikos būdus Jūsų konkrečiu atveju.
Konsultacijos metu, esant poreikiui, Jums gali būti pasiūlyta lankyti grupinius užsiėmimus, kuriuos reguliariai vedu tiek emocinių sunkumų ar sutrikimų turintiems, tiek sveikiems, siekiantiems didesnio emocinio atsparumo ar norintiems lavinti sąmoningumą asmenims.
Savo darbe daugiausiai remiuosi naujausiomis kognityvinės ir elgesio terapijos intervencijomis, kartu ir įsisąmoninimu grįstu šiuolaikinės psichologijos metodu – MINDFULNESS.
Medikamentinio gydymo neskiriu. Esant poreikiui, galiu rekomenduoti gydytojus.
PAGALBA LIETUVOJE SERGANT DEPRESIJA
- Medicininis gydymas;
- Psichologinis/psichoterapinis;
- Psichoedukacinės priemonės;
Deja, lengviausiai prieinama pagalba sergantiems depresija mūsų šalyje yra medikamentinis gydymas. Daugybė naujausių mokslinių tyrimų pagrindžia faktą, kad tai nėra efektyviausias gydymo būdas. Ypač kalbant apie lengvas ir vidutines depresijos formas.
Sunkios depresijos formos gali būti efektyviai gydomos medikamentais, šiuo metu yra daug naujos kartos vaistų, kuriuos skiria gydytojai psichoterapeutai bei kompleksiškai derina juos su psichoterapija ar psichologo konsultacijomis. Tik taip pasiekiama gerų ir ilgalaikių rezultatų.